2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

Otizm farkındalık  günü her sene 2 Nisan da yapılıyordu fakat bu sene ülkemizde ve dünyada etkili olan Coronavirüs salgını nedeniyle sokaklarda  yapılamayacak.

Otizm Nedir?

Otizm bir ruh hastalığı değildir, otizm bir ruh hastalığı değildir ama belirtileri ruh hastalığı gibi görünebiliyor. Otizm spektrom bozukluğudur. Otizm bebeklikte yada ilk yıllarda ortaya çıkan diğer insanlar ile iletişim kurmayı zorlaştıran karmaşık bir gelişim bozukluğudur

Otizm belirtileri nelerdir?

Otizm belirtilerini yeni doğumda ya da ilk yıllarda gösterir.

*Otizm de göz temasında problemler vardır

*Otizm de isim söylenildiğinde dönüp bakılmamaktadır

*Otizm de parmağıyla istedikleri şeyi gösteremezler

*Otizmli çocuklar yaşıtlarının oyunlarına ilgi duymazlar

*Otizm de sallanmak, parmak uçlarında yürümek gibi normal olmayan hareketler vardır

*Otizm de dönen nesnelere karşı aşırı ilgi olabilir

*Otizm de takıntılı davranışlar gösterilebilir

*Otizm de konuşma da gerilik yaşanabilir

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

Otizm 1985 yılında her yeni doğan 2.500 çocuktan 1’nde görülürken günümüzde doğan 59 çocuktan 1’nde görülme riski var. Bu artış oranı çok ciddi olduğu için Birleşmiş Milletler ülkelerin gündemine girmesi amacıyla 2008 yılında 2 Nisan’ı Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan etmiştir.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü sebebiyle ‘Mavi Işık Yak ‘(Light It Up Blue) projesi kapsamında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Galata Kulesi ve Diyarbakır Surları’nın da arasında bulunduğu bir çok sembolik yapı maviye bürünecek.

Coronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde #otizmemaviışıkyak

#Lightitupblue etiketleri ile otizm farkındalık hareketlerine destek olabilirsiniz

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü sebebiyle Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, şöyle konuştu:

“Bugün dünyada her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile doğuyor ve bu rakam her yıl artış eğilimi gösteriyor. Doğuştan gelen ve yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizme farkındalık yaratabilmek çok kıymetli. ‘Otizm farkındalığında neredeyiz?’ sorusunun cevabını bulmak amacıyla yola çıktığımız ve 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırması farkındalığın yıllar içinde nasıl arttığını gösteriyor. Araştırma sonuçları umut verici olsa da otizmin belirtileri ile erken tanı ve eğitimin önemi konusunda farkındalık çalışmalarının artırılmasının kritik olduğunu gördük. Hal böyleyken herkesin bu farkındalık hareketinin parçası olması çok önemli. COVİD 19 nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Hem “Evde Kal” çağrılarına uyarak hem de çok büyük bir farkındalık hareketinin parçası olmak tabii mümkün! ‘Otizme Mavi Işık Yak’ kampanyasına destek olmak için 2 Nisan günü mavi giyebilir, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz. Otizmlilere ışık olmak isteyen herkesi, otizmi gündeme taşıyarak Türkiye’nin otizme bakışının dönüşmesine, otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaya ve kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.”

2-NİSAN-OTİZM-FARKINDALIK-GÜNÜ
2-NİSAN-OTİZM-FARKINDALIK-GÜNÜ

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest