ALOE VERANIN FAYDALARI!

Aloe vera jelinin ve aloe veranın faydalarını az çok duymuşuzdur. Genel olarak cilde yararları ile bilsek de aslında pek çok alanda kullanabileceğimiz bir bitkidir aloe vera.
Sağlığa faydası oldukça fazladır.
Aloe vera yapraklarında su depolayan kalın ve kısa gövdeli bir bitkidir. Aloe vera aynı zamanda Kozmetik ilaç ve gıda endüstrilerinde çok sık kullanılmaktadır.
Aloe veranın yaprakları 30 50 cm ‘ e kadar uzayabilir kalın, sivri ve yeşil yapraklara sahiptir.

Aloe veranın yaprakları jel benzeri bir madde ile doludur.

Peki bu aloe veranın ne gibi faydaları vardır?

Aloe vera yanık yaraları ve güneş yanıklarının tedavisinde kullanılabilir. Özellikle 1 ve 2. derece yanıklar için etkili bir tedavi olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda aloe veranın dişlere de faydası vardır. En büyük faydalarından biri ise ağızda plak üreten bakterileri yok etmesidir.

Aloe vera ağız ülserlerinin iyileşmesine yardımcıdır. Yaralardan kaynaklı ağrıyı da azalttığı söyleniyor. Aloe vera kabızlığa iyi geliyor.

Aloe vera lateksinin güçlü müshil etkileri vardır. Kabızlığı giderme de faydalıdır. Aloe vera cilde iyi gelir ve kırışıklıkları önler. Cildi gençleştirir, canlandırır ve onarıma yardımcıdır. Ayrıca aloe vera jelinin cildin yaşlanmasını yavaşlattığına dair bilgiler vardır.

Cilt kızarıklıklarına oldukça faydalıdır. Aloe vera deri tahrişlerine, sıyrıklara ve küçük yaralara da iyi gelmesi ile bilinir.

Peki aloe verayı nasıl kullanırız?

Günde birkaç defa derideki yanıklar, yaralar ve diğer rahatsızlıklar için jeli derinin üzerine uygulayın.

Aloe vera kullanılarak yapılan çaylar vücudumuzu hastalıklardan koruyor. Tabii çayları emin olduğumuz yerlerden satın almak önemli!

Aloe vera ciltteki ton farklılıklarını eşitliyor. Aloe vera nemli ya da kuru saça uygulandığında, elektriklenmenin önüne geçiyor. Aynı zamanda aloe vera tüketimi uykusuzluk gibi sorunlarınıza çözüm sunuyor.

Gelelim bunca faydası olan aloe vera evde yetiştirilir mi, yetiştirilirse nasıl yetiştirilir sorusuna?

Öncelikle aloe vera yetiştirme de en önemli şeylerden biri, seçeceğiniz topraktır.
Aloe vera güneşi seven bir bitki olduğundan güneş gören bir yerde büyümesi şart!
Öyle her gün sulamaya gerek yok belli aralıklarla yaprağına su değdirmeden sulamanız yeterli. Aloe veranın yapraklarına su değdiğinde çürüme meydana gelebiliyor.
Bu nedenle sulama yaparken yapraklara su değdirmemeye özen göstermeliyiz. Aloe verayı uzun süreli kullanabilmek için önemli bir husustur.

UYARI!!!

Bir uzmana danışmadan kullanmamamız gerektiğini lütfen unutmayalım!

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest