CORONAVİRÜS COVİD-19

CORONAVİRÜS

  • Coronavirüs birçok ülke ve Türkiye de dahil olmak üzere herkesin gündeminde olan bir konudan, coronavirüsten bahsetmek istiyorum.

Coronavirüsten nasıl korunabiliriz?

Coronavirüs nedir?

Coronavirüsün vücudumuz üzerinde tam olarak etkisi nedir?

Coronavirüsün bir çözümü var mıdır?

Coronavirüs çinlilerin yediği hayvanlardan mı bulaştı?

Coronavirüs belirtileri nelerdir?

Coranavirüsten korunma yolları aslında çok basit şeylerdir. Normalde de yapmamız gereken şeyleri biraz üst seviyeye çıkararak coronavirüsten korunabiliriz.

Ellerimizi su ve sabun ile 30 saniye boyunca yıkamak, hijyene dikkat etmek gibi şeyler coronavirüsün en basit ama en önemli korunma yollarındandır. Dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamak, evimizi her gün en az 1 saat kadar havalandırmak, dışarıdan geldikten sonra kıyafetlerimizi 60 ya da 90 derecede yıkamak, dışarıdan aldığımız sebze meyve ya da paketli ürünlerin temizliğine dikkat etmek, öpüşmemek, fazla yakın temastan kaçınmak gibi bu basit önlemler coranavirüsün önüne geçmekte önemli bir rol oynar.

 CORONA(KORONA) virüsü hayvanlar arasında yaygın bir virüstür. Son yıllarda ismi sıkça duyulsa da aslında ilk olarak 1960 yıllarda tespit edilmiştir. Solunum,sindirim ve boşaltım sistemini etkiler. Bu virüs özellikle de sonbahar ve kış aylarında daha etkilidir. İnsanlarda genellikle solunum yolları enfeksiyonuna yol açması ile bilinir.

Viral yollarla yayılan coronavirüs sıklıkla karşılaşılan bir virüstür. Fakat bu virüsün mutasyona uğramadan öldürücü olma riski çok azdır,neredeyse yoktur.

Coronavirüs hayvanlarda sıklıkla görülebilmektedir. Bu yüzden hayvanlar bu virüslerin oluşturduğu hastalıkları rahatça atlatıp sağlıklarına kavuşabilirler.

Coronavirüsün vücuda etkilerinden en önemlisi solunum yolları enfeksiyonuna yol açmasıdır. Bu enfeksiyon insanların hayatını riske sokan bir etkidir. 65 Yaş ve üzerinde daha etkili olsa da gençlerin bu virüsten etkilenmeyeceği anlamına gelmez. 65 Yaş ve üzeri insanlarda, kronik hastalığı olan insanlarda ölüm riski diğer kesime göre çok daha fazladır.

Coronavirüsün şuan için herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Enfeksiyonlara çözüm olarak bilinen antibiyotikler de coronavirüs üzerinde etkili değildir.

Coronavirüsü taşıyan bir hastanın hastanede yatarak tedavi olması gerekir. Çevremizdeki insanlara bulaştırmamak ve hastalığın ileri düzeye çıkmaması için tedavi görmek gereklidir.

Şu an en çok merak edilen sorulardan biri de coronavirüsün, Çinlilerin yediği bir hayvandan geçip geçmediği sorusu olmakla birlikte kesin olarak kanıtlanamamıştır.

Araştırmalar sonucu Çinlilerin yedikleri hayvandan kaynaklı bir virüs olduğu tarzı söylemler vardır. Kesin bir şey söylemek şu an için mümkün değildir.

Coronavirüsü olduğumu nasıl anlarım?

Belirtileri nelerdir ? sorusuna;bu virüs solunum yollarına bağlı belirtiler göstermektedir.

halsizlik, ateş,iştahsızlık, baş, boğaz ağrısı nadir de olsa; bulantı,kusma,ishal veya karın ağrısı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Gündemdeki en önemli olan coronavirüs konusu endişe ettiğimiz kadar korkulacak bir durum değildir. Evimizde kalarak, hijyenimize dikkat ederek, evimizi havalandırarak bu virüsten rahatça korunabiliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmakta çok önemli bir husustur. Hem kendi sağlığımızı korumak hem sevdiklerimizi korumak adına, mecbur kalmadıkça evden çıkmamalı eğer çıkıyorsak da geldikten sonra gerekli şeyleri muhakkak yerine getirmeliyiz. 65 Yaş ve üstü gençlere göre daha riskli bir grupta olduğundan onların da evden çıkmamasına dikkat etmeliyiz. Şu an bir tedavisi olmasa da gerekli önlemleri almak bizi coronavirüsten uzunvade de koruyacaktır. Virüs endişelerimizden, korkularımıza yenilmekten daha güçlü değildir.

SAĞLIKLA KALIN.

Comments
  1. 11 ay ago
    • 11 ay ago

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: