HANTAVİRÜS İNSANDAN İNSANA BULAŞIYOR MU?

Hantavirüs şüphesiyle test yapılan bir kişi hayatını kaybetti ve yapılan test sonucu hantavirüsü pozitif çıktı. Otobüsteki 32 yolcuya da test yapıldı. Haberler duyulduktan hemen sonra hantavirüsü sosyal medya da olay oldu. İnsanların en merak ettikleri soru ise, şu günlerin korkulu rüyası coronavirüs ile hantavirüsün bir benzerliği var mı? Sorusu oldu.

Peki bu hantavirüsü coronavirüsü gibi insandan insana bulaşıyor mu?

İnsanlarda yeni bir tedirginlik yaratan hantavirüsü, covid-19 gibi insandan insana bulaşan bir virüs değildir. Kemirgenlerden geçen bu virüsün insan vücuduna girmesi için, kemirgenin dışkısına, idrarına veya larvalarına temas ettikten sonra elimizi ağzımıza, burnumuza veya gözlerimize dokunmamız sonucunda bulaşıyor.

Hantavirüsün de tıpkı coronavirüs gibi belirli bir kuluçka dönemi vardır. Semptomları  1-8 hafta içinde ortaya çıkar.

Yüksek ateş, ishal, kusma,baş ağrısı, şiddetli baş dönmesi en yaygın belirtiler arasındadır.

Hantavirüsünde , hastalar karantinaya alınmazlar. Bu hastalık insandan insana bulaşmaz.

Bu virüs böbrek yetmezliğine ve ölüme yol açabiliyor.

Hantavirüs coronavirüsün gündemimizde olduğu şu günlerde insandan insana geçmiyor olması bizi mutlu ederken, her gün duyduğumuz farklı virüsler, bizlere endişe olarak geri dönüyor. Sakin kalıp tedbir almakta fayda var. Sosyal medya da vs duyduğumuz her habere itibar etmemek, çıkan her hastalığın bulaşıcı olmadığının farkına varmak psikolojik sağlığımızı korumak adına en önemli şeylerden biridir.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest