SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER!

Cildimiz sağlığımızın aynasıdır. Cildimizi iyi tanımak cilt bakımını en doğru şekilde yapmanın kurallarındandır. Cildimizin ne kadar güzel göründüğü değil ne kadar sağlıklı olduğu önemlidir. Tabiii bu süreçte sadece bakım yapmak yeterli değildir. Uyku düzeni, doğru beslenme, su tüketimi, stres gibi faktörler cilt sağlığımızla doğrudan ilişkilidir.

CİLT SAĞLIĞI İÇİN UYKU DÜZENİ!

Uyku düzeni ve düzensizliği sadece cilt sağlığımızı değil, bütün vücut sağlığımız açısından önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir uyku için günde ortalama 6 – 8 saat uyumamız gerekir. Daha az ya da daha fazla uyuduğumuzda, göz kapaklarında şişmeler, göz altı torbaları, göz altı morlukları oluşur. Cildimizin sağlıklı görüntüsünü kaybetmemesi için uyku düzeni oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, uykunun en önemli saatleri 23.00 ve 04.00 arasıdır.

CİLT SAĞLIĞI İÇİN DOĞRU BESLENME!

Az ve sık yemeli, öğün atlamamalıyız. Cilt için gerekli vitamin ve mineralleri beslenme yoluyla alırız. Fazla tuz, fazla şekerden, gazlı içeceklerden uzak durmalı, koyu yeşil sebzeler tüketmeliyiz. Unutmayalım ki bilinçli ve doğru beslenmiyorsak cilt sağlığımızı korumak mümkün değildir. Özellikle de aşırı kahve, sigara ve alkol tarzı şeyler sağlığımıza dost değildir. !

CİLT SAĞLIĞI İÇİN SU TÜKETİMİ!

Cilt için önemli şeylerden biri su tüketimidir. Dışarıdan kullandığımız nemlendirici kremlerle benzer rol oynar. Su tüketimi ciltteki nem dengesini sağlar. Sağlığımız için de çok önemlidir. Günde en az 7-8 bardak su tüketmeliyiz. Yaz mevsimlerinde artış gösterebilir.

CİLT TEMİZLİĞİ!

Cildimizi sabah ve akşam günde iki kez temizlemeliyiz. Cilt bakımı kesinlikle kişisel olmalıdır. İki kişinin kullandığı ürünler, cildimizi tanımadan kullandığımız ürünler cilt sağlığına ciddi zararlar verebilir. Aşırı kuruluğa bağlı tahrişler, kızarıklık ve egzama tarzı sıkıntılar meydana gelebilir. Özellikle de hassas ciltler, cilt temizliğinde kullandığı ürünlere daha fazla özen göstermelidir. Yeni aldığımız bir ürünü yüzümüze sürmeden önce bileğimiz gibi daha az hassas olan bir bölgede mutlaka denemeli ve etkisini gözlemlemeliyiz.

CİLT SAĞLIĞINDA DOĞRU ÜRÜN KULLANIMI!

Cilt ürünleri hakkında en doğru karar vermenin yolu bir dermatoloji uzmanından destek almaktır. Cildinizin ihtiyacı doğrultusunda kullanacağınız ürünler en doğru ve en güvenilir olan ürünlerdir.

CİLT SAĞLIĞINDA MAKYAJ!

Makyaj tüm kadınlar için vazgeçilmez bir noktadır. Çok severek ve keyif alarak yaptığımız makyajda çok önemli iki husus vardır.

Kullandığımız makyaj ürünleri!

Tercih ettiğimiz makyaj ürünlerinin içinde alkol ve paraben olmaması önemlidir. Mümkün olduğunca az makyaj yapmalı, makyaj yaptığımızda da doğru ürün kullanmaya dikkat etmeliyiz. Yanlış tercihler cilt sağlığına ciddi zararlar verebiliyor.

Makyaj temizleme!

Kesinlikle makyajla yatılmamalıdır. Mutlaka uyumadan önce temizlemeliyiz. Temizlemediğimizde gözeneklerin hava almasını engelleyecek, siyah nokta ve sivilce gibi pek çok şeye sebebiyet verecektir.

CİLT SAĞLIĞINDA NEMLENDİRİCİNİN ÖNEMİ!

Sadece kuru ciltlerin değil yağlı ciltlerin de nemlendirmeye ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Su bazlı nemlendiriciler kullanmak sivilce ve siyah nokta oluşmasının önüne geçer.

UNUTMAYALIM Kİ CİLT BİR ORGAN VE VÜCUDUN BÜYÜK BİR PARÇASI… ツ

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest