ŞEHİRLERARASI YOLCULUK ?

ŞEHİRLERARASI YOLCULUK YASAKLANDI MI? SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Şehirlerarası yolculuğun yasaklanma nedenlerinden biri olan ve tüm dünyayı etkileyen covid-19 virüsü birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.  Coronavirüsle mücadelede, virüsün yayılmasını engellemek için önlemler alıyoruz. Fakat hala dışarıda gezenler, şehirlerarası yolculuk yapanların sayısı da oldukça fazla.  Virüsün azalmasını amaçlayan önlemler hızlı bir şekilde devam ediyor. 

Bu önlemlerden birisi de şehirlerarası yolculuk sınırlandırılması oldu.

 İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre;

Otobüs sefer planlaması yapılacak.

İller arasında seyahat etmesi zorunlu vatandaşlar, valilerin kaymakamların koordinesinde oluşturulacak seyahat izin kuruluna başvurarak seyahat belgesi talebinde bulunacaklar.

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra seyahate başlanılabilecek.

Yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektiren bir durum da ilgili kişiler 14 günlük karantinaya alınacaklar. Karantinaya alınmayan diğer yolcular da 14 gün evlerinde kalmaları hususunda uyarılacak ve evlerinde olup olmadıkları kontrol edilecek.

Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyehat  güzergahlarında sadece il otogarlarında durabilecekler.

Şehirlerarası yolculuk genelgesi ise şu şekildedir;

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan Koronavirüs (Covid-19) virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamaktır. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır.

Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri ile ilgili olarak aşağıdaki ek tedbirlerin alınması zaruriyeti oluşmuştur.

Alınan ek tedbirler kapsamında;

                 1-Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile iller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi 17:00’den itibaren ancak valiliklerin izni ile yapılabilecektir.

2- Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle

son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.

3- İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” belgesi düzenlenecektir.

4- Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

5- Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecektir.

6- Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır

7- Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.

8- Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.

9- Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.

10- Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.

11- Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacaktır.

12- İzinsiz yolculukların önlenmesi için Valiliklerce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacaktır.

13- Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, valiliklerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacaktır.

Söz konusu kararlar çerçevesinde, il Valileri tarafından, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri gereğince otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi 17:00’den durdurulması için gerekli kararların ivedilikle alınması, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemelidir.

Peki gelelim,

ÖZEL ARAÇ İLE ŞEHİRLERARASI YOLCULUK YAPMAK YASAK MI? Sorusuna;

Şehirlerarası yolculuk sınırlandırlmasının ardından vatandaşların en merak ettiği sorulardan biri de; özel araçla şehirlerarası yolculuk yapmak yasak mı sorusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada şehirlerarası yolculuğun sınırlandırıldığı öğrenildi.

Peki özel araçla şehirlerarası yolculuk yapılabilir mi, izin belgesi almaya gerek var mı?

Şehirlerarası yolculuk

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı o açıklama;

Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda aldıkları yeni tedbir paketini hayata geçirmeyi kararlaştıran Erdoğan, her şeyin milletin sağlığı,huzuru için olduğunu söyleyerek, şehirlerarası yolculuk maddesini şu sözlerle açıkladı;

“Şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.”

Taksiler, özel araçla şehirlerarası yolculuk yasaklandı mı?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bir son dakika açıklamasında bulundu. Vali Yerlikaya  sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada , taksi vb. araçların ya da internet tabanlı uygulamalar vasıtasıyla şahsi araçların şehirlerarası toplu  ulaşım aracı olarak kullanımının yasaklandığını söyledi.

Vali Yerlikaya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Otobüs ile şehirler arası yolculuğun “Seyahat İzin Kurulu”nun iznine bağlanmış olması nedeniyle;

Taksi vb. araçların ya da

İnternet tabanlı uygulamalar (yol arkadaşlığı) vasıtasıyla şahsi araçların şehirlerarası toplu ulaşım aracı olarak kullanılmasına izin verilmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest