SOĞAN KÜRÜ FAYDALARI NEDİR?

SOĞAN  KÜRÜ NASIL HAZIRLANIR?

SOĞAN KÜRÜ HANGİ HASTALIKLAR ÜZERİNDE ETKİLİDİR?

Soğan kürü,miyom, polikistik over, iyi huylu prostat büyümesi, hamile kalma,kıl dönmesi, menopoz gibi rahatsızlıklarda tedavi amacıyla kullanılan bitkisel bir kürdür.

Soğan yemeklerimizde kullandığımız sebze olmanın dışında , içeriğinde bulunan B,A ve C vitamini, iyot, silis, fosfor,kükürt gibi maddeler antibiyotik görevi gördüğünden oldukça şifalı bir sebzedir.

Soğanı fazla tüketen insanlar da kanser hastalığının daha az görüldüğü tespit edilmiştir.

SOĞAN KÜRÜ NASIL HAZIRLANIR?

Kürü hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler bir adet açık kahverengi kabuklu kuru soğan ve iki bardak klorsuz sudur. Soğanın kabukları kırmızı, mor ya da beyaz kabuklu olanı seçmemeniz önemlidir. Mor ya da beyaz kabuklu soğandan yapılan kür faydalı olmayacaktır.

Soğanı kabukları ile birlikte kullanacağımız için yıkayıp, bir süre sirkeli suda bekletmelisiniz.

Bu şekilde dezenfekte etmiş oluruz.

Suyu bir tencereye koyarak kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra soğanı dört ya da daha büyükse 5-6 parçaya bölebilirsiniz .Böldüğünüz soğanları kaynamış suyun içine bırakın. 5 Dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır.

Soğan kürünü içmek için biraz ılımasını beklemelisiniz.

SOĞAN KÜRÜNÜ NASIL TÜKETMELİYİZ?

Soğan kürünün faydalarını görmek için, en az altı ayda bir 15 gün süreyle tüketmeliyiz.

Bu süreyi aşmamak önemlidir,dikkat edilmelidir.

Kürü ılık  olarak tüketmeliyiz.

Kullanılacak olan soğanın dış kabukları kuru ve taze olması gerekir.

İçeceğiniz kürü taze olarak hazırlayıp tüketmek önemlidir.

PROF.DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NUN SOĞAN KÜRÜ TARİFİ

 Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kadınların polikistik over kanseri, erkeklerinden iyi huylu prostat büyümesi sorunu için yılda iki defa 2 haftalık soğan suyu kürünü muhakkak düzenli olarak denemelerini önerdi. Soğan suyu kürünün faydalarına değinen Saraçoğlu, tıbbın polikistik over sendromuna bir çare bulamadığını, ancak soğan suyu kürünün bu soruna en iyi çare olduğunu da dile getirdi.

Polikistik over sendromunun yanı sıra kadınlarda çikolata kisti (endometriosis), myom, adet düzensizliği sorunlarının da bire bir yararlı olmaktadır. Aynı zamanda menopoz şikayetlerini de azaltan soğan suyu kürü, vajinal akıntıyı da durdurmakta olup kadınların sıklıkla yaşadığı bu ciddi sorunların en mükemmel çözümüdür.

Soğan suyu kürünün yararları arasında kıl dönmesi sorununa da çözüm olması yer alır. Kıl dönmesi sorunu ile baş başa olanlar 1 adet orta boy soğanı fırında veya tavada ısıtmalı ve dayanabileceği sıcaklığa gelene kadar soğumaya bırakıp ardından sorunlu bölgede 25 dakika bekletilmelidir. Ardından sorunlu bölge gül suyu ile temizlenmelidir. Bu kür haftada 4 defa uygulanmalıdır.

Hamile kalmak isteyenler de soğan suyu kürünü korkmadan deneyebilirler. Adet döneminde uygulanmasının hiçbir sakıncası olmayan soğan kürü, gebe kalmak isteyenler tarafından adet bitiminden sonra 7 gün içinde başlamalıdır. Kür uygulandıktan sonra 2. adetinizi görmeden 10 gün önce tekrar 5 gün veya 7 gün bu soğan suyu kürünü uygulamalı ve soğan suyu kürü bitiminde incir kürüne başlamalısınız.

İbrahim Saraçoğlu soğan suyu kürünün faydalarından yararlanmak isteyenlere bu kürü 15 günden fazla kullanmamalarını önermektedir. Aynı zaman soğan suyu kürü için muhakkak beyaz soğan kullanılmalı, kesinlikle mor ya da kırmızı soğan tercih edilmemelidir. Soğan suyu kürünün hazırlanışı ise şöyledir: 1 orta boy beyaz soğan dörde bölünür. Daha önceden kaynatılmış 2 su bardağı klorsuz suya bölünen soğanlar eklenir. Ocakta 5 dakika kaynatıldıktan sonra içine herhangi bir şey eklenmeden öğlen ve akşam yemeklerinden önce bir bardak 15 gün boyunca içilmelidir. Soğan suyu kürü 15 gün düzenli içildikten sonra 6 ay ara verilmeli ve 15 gün daha düzenli olarak içilmelidir.

Soğan Kürü
SOĞAN KÜRÜNÜN GENEL FAYDALARI

Yapılan araştırmalar doğrultusunda birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olur.

Bağışıklığı arttırması ile bilinir. Bu sayede vücudu pek çok virüsten korur.

Kulak ağrılarında faydalıdır.

Mide problemi yaayan insanlar için faydalıdır, tüketilmesi şiddetle önerilir.

Soğan kürü kan şekerini dengeler.

Kemik sistemini koruması ile bilinir.

Cilde oldukça iyi gelir.

Alerjik rahatsızlıklar da faydalıdır.

İltihaplanmalara iyi gelir.

Vücudu temizler.

Soğan kürünün en tercih edilen sebeplerinden biri de, zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

Vücudu toksinlerden arındırır.

Adet düzensizliğinin önüne geçer.

Balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest