ZEYTİNYAĞI NEDİR? ZEYTİNYAĞI FAYDALARI ?

Zeytinyağı zeytin ağacının meyvesinden üretilen yeşile yakın rengi olan sıvı yağdır. Yemek yapımında, sağlık uygulamalarında ve endüstriyel üretimde kullanılır.

Zeytinyağı  fiyatları?

Zentinyağının kaliteli olduğunu nasıl anlarız?

Zeytinyağında hangi vitaminler var ?

Zeytinyağı hangi bölgede yetişir ?

Zeytinyağı kaç kaloridir?

Zeytinyağı kürü nasıl yapılır ?

Kuru incir ile zeytinyağı kürü nasıl yapılır, faydaları nelerdir ?

Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır ?

Rafine zeytinyağı  nedir ?

Rafine prina yağı nedir?

Karma prina yağı nedir ?

Zeytinyağı nasıl saklanır ?

Hasat tarihleri zeytinyağı kalitesini etkiler mi?

ZEYTİNYAĞI NEDİR? ZEYTİNYAĞI NASIL YAPILIR?

Zeytinyağı zeytin ağacının meyvesinden üretilen yeşile yakın rengi olan sıvı yağdır. Yemek yapımında, sağlık uygulamalarında ve endüstriyel üretimde kullanılır.

Zeytinyağı, Oleaceae (zeytingiller) familyasına ait Olea cinsi bitkinin bir türü olan Olea europae’dan yani zeytin ağacından elde edilen meyvelerin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen yağdır. Zeytin ağacı genel olarak Akdeniz ikliminin hakimiyet gösterdiği bölgelerde yetişir. Zeytinyağı elde etmeden önce zeytin taneleri toplanır. Toplanan zeytinler bir kazanda ya da tankerde yıkanarak yapraklarından ve dallarından ayrılır. Zeytinler yıkama işleminden sonra preslenerek öğütülür. Tarımsal teknolojinin bu kadar gelişmediği zamanlarda, presleme işlemi taşlar ve granitten yapılmış tekerlekler ile yapılıyordu. Öğütme işleminden sonra zeytinlerden ayrılan yağ taneciklerinin toplanmasını ve ayrılmasını kolaylaştırmak için malaksasyon adı verilen “yoğurma” işleminden geçirilir. Malaksasyon işlemi 20 ile 40 dakika arasında sürmektedir. Bu işlem ne kadar uzun sürerse yağın aroması o kadar yoğun olur. Malaksasyon işleminden sonra öğütülmüş zeytinler santrifüj makinesine alınır. Santrifüj makinesinin hızla dönen silindirleri, suyu ve zeytinyağını zeytinin posasından ayırarak bir karışım elde eder. Bu zeytinyağı-su karışımına zeytin posası yağı denir.

ZEYTİNYAĞI FİYATLARI

Marketlerde zeytinyağının satış fiyatları oldukça yüksek. Piyasada söz sahibi markaların başında gelen Tariş zeytinyağı (Naturel Sızma Zeytin Yağı Güney Ege Memecik Tariş 1lt) 34.90 TL. Tariş Sızma Zeytin Yağı Teneke 2 Lt. 89.90 Tl olarak görünüyor. Tariş’in organik adı ile sattığı bazı yağları ise çok daha yüksek, Tariş ‘Organik’ Zeytin Yağı 500 MI 79.90 TL.

YARIM LİTRE 39 TL

Tariş dışında yine piyasada oldukça bilinen bazı markaların fiyatlarına bakıldığında yarım litrelik şişe zeytinyağlarının fiyatı 39.90 TL’ye kadar çıkarken bu yağların 1 Lt. birim fiyatı olarak 80 TL’ye kadar çıkması piyasa fiyatlandırması açısından oldukça dikkat çekici.

Maliyeti 15 TL’ye gelen zeytinyağının marketlerde satış fiyatının 2 katının olması tüketiciyi zor durumda bırakıyor. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Sürek, fiyatlarla ilgili olarak “millet bu yağı yiyemez” dedi.

ZEYTİNYAĞININ KALİTELİ OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Pastel boya veya yağlı boyayı çağrıştıran kokular var ise bu yağın beklemiş olduğunu gösterir. Tat: Zeytinyağını tadın ve dilinizin üzerinde hafifçe hava ile gezdirin. İyi bir zeytinyağının, dilinizin yanlarında acılık ve boğazınızda yakıcılık hissi oluşturması gerekir.

Naturel Sızma zeytinyağını kokladığınızda taze biçilmiş çimen , çağla ,badem ,yeşil elma, domatesin  sapındaki yeşil dal, muz yeşil kabuğu, enginar, bezelye  kokularını  alıyorsanız , parfüm gibi kokuyorsa , bu koku sizi mutlu ediyorsa ve itici gelmiyor ise,

Sızma zeytinyağıdan bir yudum ağzınıza alıp dilinizin ve damağınız üzerinde gezdirdiğinizde bir burukluk  , badem veya olmamış yeşil zeytin veya elma çekirdeği acılığı dilinizin yan bölgelerinde hissediliyorsa,

Boğazınızda karabiber acılığı gibi bir yanma oluyor ve bu yakıcılık yemek borunuza doğru inmiyor ise doğru sızma zeytinyağına ulaşmış bulunmaktasınız.

ZEYTİNYAĞINDA HANGİ VİTAMİNLER VAR?

Ölmez ağaç diye bilinen ve şifa dolu meyvesi ile insan bedeni üzerinde sayısız faydaya sahip zeytinden elde edilen zeytinyağı, vitamin ve bileşenleriyle adeta bir sağlık iksiri… Zeytinyağının vaat ettiği şifa, zeytini zeytin olarak tüketmekten farklıdır. Çekirdeği ile birlikte sıkılarak elde edilen zeytinyağı, zeytinin içeriğindeki vitamin ve mineral bileşenlerine ek, zeytin çekirdeğinin de faydalarını içine katar, ortaya çıkan mucize ise pek çok hastalığın önlenme ve tedavisinde etkilidir.

Zeytinyağının diğer yağlardan en önemli farkı, tekli doymamış yağ asidi olan oleik asitten oldukça zengin olmasıdır. Zeytinyağı; fenolik bileşikler, antioksidanlardan oleuropein ve hidroksitirosol, A, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, demir, bakır gibi mineralleri de bolca içerir.

ZEYTİNYAĞI HANGİ BÖLGEDE YETİŞİR?

Verimli topraklara sahip ülkemizde en fazla yetiştirilen ürünlerden biri de zeytin ve zeytinyağıdır.

AYVALIK

Zeytinyağı dendiğinde elbette ilk akla gelen bölgelerden biri Ayvalık’tır. Edremit Körfezi ve Ayvalık bölgesinde uzun yıllardır devam eden zeytinyağı üreticiliği, Ayvalık’ın bu konuda doğal olarak ünlenmesini sağlamıştır. Bölgede Edremit Yağlık veya Ayvalık olarak bilinen bir zeytin cinsi yetişmektedir. Bölgedeki zeytinyağı da, yetişen bu zeytin türünden üretilmektedir.

MİLAS

Aydın ve Muğla gibi Güney Ege bölgeleri de zeytinyağı üretimiyle ünlenen yerlerdendir. Bölgede Memecik cinsi zeytin yetiştirilmektedir. Bu zeytin cinsinin doğru yöntemler ile işlenmesiyle birlikte zeytinyağı üretimi konusunda da bölge giderek daha fazla gelişmiştir. Tüm bu özellikler Milas’ın, zeytinyağı denince ilk akla gelen yerlerden biri olmasına neden olmuştur.

AKHİSAR

Manisa-Akhisar bölgesi, aslında uzun yıllar, burada üretilen zeytinyağının güzel olmadığı yönünde iddialarla ünlenmiştir. Ancak Akhisar’ın zeytinyağı, yurt dışında çeşitli ödüller aldıktan sonra bölgede üretilen zeytinyağını aklamış ve burayı zeytinyağı denince akla gelen bölgelerden biri haline getirmiştir.

GEMLİK

Gemlik- Bursa bölgesi, sofralık zeytin dendiğinde ilk akla gelen bölgedir. Bölgedeki arazi yapısı ve iklimin zeytin yetiştirmeye son derece elverişli olması, bölgenin zeytin ve zeytinyağı üreticiliği konusunda gelişmesini sağlamıştır. Bu nedenle Gemlik çevresi ve dağların tamamına yakını, zeytin ağaçlarıyla doludur. Dolayısıyla Gemlik de, zeytinyağı denince akla gelen bölgelerden bir tanesidir.

ZEYTİNYAĞI KAÇ KALORİDİR?

Yaklaşık 1 tatlı kaşığı zeytinyağında ortalama 40 kalori bulunurken,

1 yemek kaşığı zeytinyağında 119 kalori vardır.

100 gramında yaklaşık olarak 884 kalori bulunur.

ZEYTİNYAĞI KÜRÜ NASIL YAPILIR, FAYDALARI NELERDİR?
ZEYTİNYAĞI-KURU İNCİR KÜRÜ NASIL YAPILIR, FAYDALARI NELERDİR?

Geçmiş zamanlarda günümüzdeki gibi ilaçlar yoktu ancak pek çok farklı doğal kürler yer almaktaydı. Bu yazımızda tıp bilgini İbni Sina’nın önerdiği bir küre yer vereceğiz. Bir çok sağlık sorununa karşı bu kür iyi gelmektedir. Bu faydalarını tek tek yazacağız. Öncelikle kür malzemelerine geçelim:

400 gram kuru incir

1.5 litre zeytinyağı

Kürün hazırlanması çok kolay.

400 Gram kuru inciri güzelce yıkayın ve kurulayın. 2 ye bölüm 1.5 litre zeytinyağının içine atın. Koyduğunuz şişe cam şişe olmalı ve ışık geçirmemelidir. 5 gün kadar bu şekilde karanlıkta beklettikten sonra kür hazır hale gelecektir.

Zeytinyağı – İncir Kürünün Faydaları Nelerdir?

Bağırsak hareketlerini düzenler

Zeytinyağı ve kuru incir ikisi bağırsak sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Değerli besin maddeleri içermekle birlikte bağırsak sağlığını korur. Kolon kanseri oluşumunu önler. İncirde yer alan lifli maddeler bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Bu sayede kolon kanseri riskini de azaltır. Bağırsak iç yapısının da sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendiriyor

 Değerli besin maddeleri vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendiren etkili karışımlar arasında yer almaktadır. Özellikle iç organ hastalıklarına karşı korur.

Eklemleri korur

Eklem sağlığı için zeytinyağı çok önemlidir. Eklemlerin sağlıklı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Eklemler arası sürtünmeyi azaltır.

Kalp sağlığını korur

Kalp damarları ve kalp sağlığı için çok önemlidir. Kalp damarların tıkanma riskini azaltır. Kolesterolün damar içinde birikimini önler. Kalp sağlığını geliştirir.

Akciğer sağlığını korur

 Özellikle astım sorunlarına karşı olumlu etkileri vardır. Bununla birlikte boğazda oluşabilecek iltihaplanmaları önler. Soluk borusuna kadar boğaz kısmını yumuşatır. Bu sayede akciğer sorunlarına karşı korur.

NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Yarım çay bardağına yağı dökün ve 1 adet incir tüketin. 2 günde bir bu kürden yarım çay bardağı içebilirsiniz

GERÇEK ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Durgun suya 1 milim kadar karışım yağ koyduğunuzda, makina yağı ışığı farklı kırdığından gökkuşağı renginde parlamalarla yüzeye yayılır. Bitkisel yağlar ise, yüzeyde daireler içinde kalır. Hakiki zeytinyağında zeytin meyvesine yakın meyvemsi bir koku alınır.

RAFİNE ZEYTİNYAĞI NEDİR?
( Riviera zeytinyağı )

Asitlik derecesi yüksek olan rafine zeytinyağının sızma zeytinyağı ilave edilmesi ile asit seviyesinin yükseltilmesi sonucu elde edilen riviera zeytinyağı, çeşitli temizlik süreçlerinden geçirilerek elde edilen bir zeytinyağı. İçerdiği natürel zeytinyağı oranı ile kalitesini ortaya koyan rafine zeytinyağları natürel zeytinyağlarına oranla daha az besleyici ve daha az miktarda vitamin içeriyor. Aroması ve tadı az olan bu zeytinyağı çeşidi yemeklerde sık kullanılan yağların başında geliyor.

Natürel zeytinyağları genellikle salata ve çiğ yemekler üzerinde daha güzel bir aroma vermesi için kullanılırken riviera zeytinyağları ise daha hafif aromaları nedeniyle yemeklerde en fazla tercih edilen zeytinyağı çeşitleri arasında bulunuyor. Kızartmalarda ise riviera zeytinyağı kullanmak daha cazip bir seçenek olarak görülüyor.

RAFİNE PRİNA YAĞI NEDİR?

Prina Yağı (Serbest oleik asitlik <%1) zeytin meyvesinden elde edilmektedir. Prina yağı zeytinden ilk sıkım naturel sızma yağ elde edildikten sonra zeytin posasında kalan zeytin yağının kimyasal çözücüler ve diğer farklı kimyasal prosesler ile rafine edilerek elde edilmektedir. Zeytin posası (prina) naturel sızma zeytinyağı üretimi prosesinin yan ürünüdür. Zeytinyağı soğuk pres yöntemi ile sıkılmakta, prina yağı ise sıcak pres yöntemi ile sıkılmaktadır. Prina yağı zeytin posasından sıcak pres ile elde edilerek rafine edilen yağın bir miktar sızma zeytinyağı ile karıştırılarak (Serbest oleik asitlik <%1) insan tüketimine uygunluk açısından istenen normları taşıması sağlanmaktadır.

KARMA PRİNA YAĞI NEDİR?

Zeytinyağ üretilirken çıkan et ve çekirdek kısmı (prina) tekrar işlenerek prina yağı üretilir. Bu yağ özel metodlarla rafine edilince “Rafine Prina Yağ” elde edilir. … Selesta karma prina yağı, yemek ve kızartmalarda kullanılacak en ideal yağdır.

ZEYTİNYAĞI NASIL SAKLANIR?

Bu konuda en fazla özen göstermemiz gereken husus, zeytinyağının direk güneş ışığı ile temas etmemesini sağlamaktır.  Eğer bunu sağlayamazsanız, zeytinyağınız çok kısa bir süre içerisinde hiç şüphe yoktur ki bozulacaktır.

Işık, sıcaklık, hava ve zaman gibi etmenlerden zeytinyağı etkilenmektedir. Zeytinyağını saklamanın en ideal yolu nem olmayan, oda sıcaklığında, ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak, teneke, seramik ya da cam kutularda saklanmalıdır.

Satın alınan zeytinyağının ömrünü uzatan ya da kısaltan koşullar vardır. Doğru saklama koşullarıyla zeytinyağını satın aldığınız günkü tazeliği ile özelliklerini muhafaza ederek ortalama 2 yıl koruyabilirsiniz. Zeytinyağını düzgün şekilde saklamak için ışık, ısı ve oksijenden uzak tutmak önemlidir. Düzgün depolanmayan zeytinyağı zamanla kötüleşir, bozulur ve hoş olmayan bir koku alır. Oda ya da bulunduğu yani saklandığı ortam sıcaklığı 14 derece civarında olmalıdır. Zeytinyağı metal ya da plastik kaplarda saklanmamalıdır.

Zeytinyağını eğer yüksek miktarda satın aldıysanız, günlük kullanım için birer litrelik şişelere aktarmak bütünü korumanıza yardımcı olacaktır. Zeytinyağını toplu olarak satın alınması para tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir, ancak büyük miktarlarda korumaya çalışırken yağın düzgün bir şekilde depolanması daha da önem kazanır. Zeytinyağını uygun saklama şişelerine paylaştırarak ağzını sıkıca kapatın. Kuru, serin ve ışık kaynağından uzak bir depolama alanında muhafaza edin.

HASAT TARİHLERİ ZEYTİNYAĞI KALİTESİNİ ETKİLER Mİ?

Zeytinin doğru zamanda ve doğru metotla hasat edilmesi hem elde edilecek zeytin ve zeytinyağının miktarını ve kalitesini belirler hem de ağacın sağlığını etkileyerek gelecek yıllardaki veriminde belirleyici olur.

Zeytinin doğru zamanda ve doğru metotla hasat edilmesi hem elde edilecek zeytin ve zeytinyağının miktarını ve kalitesini belirler hem de ağacın sağlığını etkileyerek gelecek yıllardaki veriminde belirleyici olur. Zeytinin sofralık ve yağlık olarak 2 amaçla kullanıldığı düşünüldüğünde toplama işleminin de iki farklı şekilde olması beklenen bir durumdur. Genellikle çizme ve kırma olarak yeşil zeytine işlenecek zeytinler eylül – ekim aylarında toplanır. Salamuralık veya sele zeytini olarak işlenecek siyah zeytin ise bölgeye ve yılın sıcaklık gidişine bağlı olarak kasım – aralık aylarında toplanır.

Zeytinlerin hasadında tercih edilecek yöntemler zeytinliklerin taban yapısından, ağaçların şekil ve büyüklüğüne, arazinin düz veya meyilli olma durumuna kadar uzanan pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 Zeytinlerde uygun hasat olgunluğunu belirlemek üzere, dane kabuk ve et renginin esas alındığı bir yöntem geliştirilmiştir. İspanya Tarımsal Araştırmalar Milli Enstitüsü tarafından önerilen bu yönteme göre; 1 kg zeytin örneğinden rastgele alınan 100 adet dane sahip olduğu renk özelliklerine göre, aşağıda tanımlandığı gibi 8 gruba ayrılmaktadır.

Kabuk renginin koyu yeşil olduğu zeytinler,

Kabuk renginin sarı, ya da sarımsı-yeşil olduğu zeytinler,

Kabuk renginin kırmızımsı lekeli, ya da sarımsı olduğu zeytinler,

Kabuk renginin kırmızımsı, ya da menekşe rengi olduğu zeytinler,

Kabuk rengi siyah ve meyve eti rengi hala tamamen yeşil olan zeytinler,

Kabuk renginin siyah ve meyve eti renginin, et kalınlığının yarısına kadar menekşe renginde olan zeytinler,

Kabuk rengi siyah ve meyve eti rengi çekirdeğe kadar tamamen menekşe renginde olan zeytinler,

Kabuk rengi siyah ve meyve eti rengi tamamen koyulaşmış olan zeytinler.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest